sunset

Vaimse tervise eest hoolitsemine – kuhu abi saamiseks pöörduda?

MTÜ Peaasjad kuulutas märtsi vaimse tervise kuuks ning algatas tänuväärse kampaania, millega antakse inimestele nõuandeid, kuidas iga päev vähehaaval oma vaimse tervise eest hoolitseda. Tutvustame põgusalt vaimse tervise vitamiinikampaaniat ja anname juhised, kuhu abi saamiseks pöörduda.

Kampaania „Tasakaal on peaasi“ tutvustab viit vaimse tervise „vitamiini,“ mis toetavad meid igapäevaselt. Head suhted, piisav uni, tasakaalustatud toitumine, meeldivad tunded ja füüsiline aktiivsus on need viis valdkonda, milles tuleks jälgida tervislikke soovitusi, et hoida end vaimselt vormis. Kampaania kodulehel peaasi.ee saab teha vaimse tervise vitamiinide testi. Kõnealune testi ei ole mõeldud diagnoosimiseks, kuid selle abil võib pisut aimu saada sellest, millisele vaimse tervise vitamiini valdkonnale rohkem tähelepanu pöörata. Veebileht peaasi.ee ja ka test on tõlgitud vene ja inglise keelde.

Vaimse tervisega seotud sümptomid võivad ühel hetkel hakata argielu segama. Kui sul on  näiteks toitumishäired, uneprobleemid, raskendatud toimetulek tööl ja koolis, ärevus, hajameelsus, paanikahood või kannatad vaimse vägivalla käes, siis otsi kindlasti abi. Kõigil inimestel esineb stressi ja ärevaid olukordi, aga kui tunned, et mured ei lase enam argielu toimetustega tavapäraselt hakkama saada, siis abi leidmiseks on mitmeid viise.

Mida teha ja kuhu pöörduda, kui oled mures enda või lähedase inimese vaimse tervise pärast?

Kui tegu erakorralise ja kiiret sekkumist vajava terviseseisundiga, siis saab suuremates linnades pöörduda valvepsühhiaatri vastuvõtule.

Erakorraline abi on 24 h kättesaadav järgmistes kohtades:

  • Psühhiaatriakliiniku valvetuba Tallinnas, Paldiski mnt 52, telefon +372 6172 650
  • Psühhiaatriakliiniku valvetuba Tartus, Raja tn 31, telefon +372 731 8764
  • Psühhiaatriaosakonna valvetuba Pärnus, Ristiku tn 1, telefon +372 516 0379
  • Psühhiaatriakliiniku valvetuba Viljandis, Jämejala, Pargi tee 6, telefon +372 435 4255
  • Erakorralise meditsiini osakond Narvas, Haigla 1, telefon +372 357 1795
  • Erakorralise meditsiini osakond Ahtmes, Ahtme mnt 95, telefon +372 331 1074

Kui enesetunne on väga halb ja sul ei ole kellegagi rääkida, siis võid helistada näiteks Eluliinile telefonil +372 6558 088 (eesti keel), 655 5688 (vene keel, igapäevaselt kl 19-07). Lastele on eraldi 24h valvetelefon 11611, kuhu lapsed võivad mistahes murega pöörduda, olgu selleks siis vaimse või füüsilise tervisega seotud probleem. Olukorras, kus inimene võib olla ohtlik iseendale ja/või teistele, tuleks helistada hädaabi numbril 112.

Kui välja arvata vajadus esmaabi järele, siis on Eestis perearst esmane kontakt kõigi tervisemurede lahendamisel. Ka vaimse tervise asjus tuleks kõigepealt oma perearstiga rääkida, kes vajadusel suunab spetsialisti juurde. Perearstid oskavad aidata probleemi määratleda, vajadusel raviga alustamisel nõu anda ning suunata uuringutele. Perearst saab teraapiafondi kaudu suunata oma patsiente psühhoteraapiasse.

Kui ühel või teisel põhjusel ei ole oma perearstiga võimalik sel teemal rääkida, siis on kõigil soovijad võimalik ka ise pöörduda mõnda psühhiaatriakliinikusse psühhiaatri vastuvõtule, selleks ei ole vaja perearsti saatekirja. Psühhiaater on professionaalne vaimse tervise spetsialist, kes oskab hinnata patsiendi seisundit, anda sobilikke soovitusi raviks, määrata retseptiravimeid ja suunata sobiva nõustaja juurde teraapiasse. Paraku tuleb arvestada, et vastuvõtule pääsemine võib võtta päris kaua aega (1-2 kuud), kuna ravijärjekorrad on üsna pikad. Kõigil üle 18-aastastel, kellel on kehtiv haigekassa kindlustus, tuleb psühhiaatri juures käies tasuda visiiditasu 5 eurot.

Erakliiniku psühhiaatri või kliinilise psühholoogi vastuvõtt on väljapääs olukorras, kui sa ei jõua oodata 1-2 kuud psühhiaatri aega ning tahad vastuvõtule pääseda esimesel võimalusel. Erakliinikute psühhiaatrite ravivõimalused on samad, mis riiklikes raviasutustes, kuid vastuvõtu eest tuleb tasuda. Enamasti jäävad vastuvõtutasud vahemikku 50-100 eurot tund, kuid võimalik on leida ka sellest kallimaid ja odavamaid erakliiniku vastuvõtte. Mõningatel erakliinikutel on ka lepingud perearstidega, Haigekassa või kohaliku omavalitsusega, mis tähendab, et patsiendil tuleb tasuda vaid osa ravikuludest.

Kasulikud lingid vaimse tervise teemadel:

https://peaasi.ee  (EST, ENG, RUS)

https://lahendus.net/

https://www.vatek.ee/

https://www.lasteabi.ee/