Tuntud Eesti inimesed

Tuntud eesti inimesed, keda teab ka maailm

Millised on tuntud eesti inimesed, kes on laiemat tähelepanu saanud ka maailmas? Vaatamata sellele, et Eestis elab kõigest 1,3 miljonit inimest, leidub meie seas ka palju andekaid ja tähelepanuväärseid isikuid. Tutvustame mõnda neist nüüd natukene lähemalt.

Arvo Pärt – elav legend

Tõenäoliselt kõige kuulsam eestlane on helilooja Arvo Pärt (sündinud 11. septembril 1935), kelle loomingut – klassikalist ja vaimulikku muusikat – kuulatakse üle kogu maailma. Tema looming on isikupärane ja kordumatu ning muusikaajalool ei ole ette näidata kuigi palju heliloojaid, kelle käekiri oleks juba muusika esimestest taktidest eksimatult äratuntav. Märkimisväärne on ka see, et palju aastaid järjest oli Arvo Pärt maailmas kõige enam mängitud elav helilooja.

Kelly Sildaru – tuntud noorsportlane

Juba 2-aastaselt suusatamist alustanud Kelly Sildaru (sündinud 17. veebruar 2002) on esimene eestlane ja samal ajal noorim sportlane, kes on vigursuusatamise maailmameister ning kahekordne X Gamesi võitja. Lisaks on neiu ka kuuekordne juunioride maailmameister. Talle on osaks saanud palju preemiaid, näiteks: aasta noorsportlane (2016–2019), Eesti Vabariigi spordi aastapreemia, aasta naissportlane.

Kerli Kõiv – isikupärane laulja ja laulukirjutaja

Kerli Kõiv (sündinud 7. veebruaril 1987) esinejanimega Kerli on maailmas tuntud Eesti lauljatar, kes on olnud silmapaistev oma muusikalise muinasjutulisuse ning mütoloogiaga, eriliste kostüümidega ja fantastiliste lavaetendustega. Kerli album „Love Is Dead“ jõudis Ameerika Ühendriikide edetabelisse Billboard 200. Lisaks on põnev teada, et just Kerli kirjutas sõnad USA laulja Demi Lovato laulule „Skyscraper“.

Tippmodell Karmen Pedaru

Kehra neiu Karmen Pedaru (sündinud 10. mail 1990) tähelend modellimaailmas sai alguse 2008. aastal New York Fashion Week’il, kus esitles oma loomingut 43 moeloojat – teiste hulgas Marc Jakobs, Donna Karan, Givenchy ja Dries Van Noten. Karmen on teinud pikaajalist tööd Michael Korsiga. Tegemist on sportlikust perekonnast pärit naisega. Tuntumad moetegijad, kelle etendustel on Karmen osalenud – Prada, Gucci, Stella McCartney, Dior, Louis Vuitton, Chanel.

Baruto ehk Kaido Höövelson – jaapanlased teavad teda!

Kaido Höövelson (maadlejanimega Baruto Kaito sündis 5. novembril 1984. aastal). Ta on endine sumomaadleja. Veelgi enam – Kaido on esimene eestlasest sumomaadleja, kellest sai Jaapanis elukutseline sumomaadleja. Tema sumokarjäär Jaapanis oli väga kirev ja paljud jaapanlased tunnevad vägilase enne ära kui eestlased ise.

Paavo Järvi – üleilmne dirigent

Maestro Paavo Järvi (sündinud 30. detsembril 1962) on üks viljakamaid dirigente kogu maailmas. Üle ilma tuntud eestlane dirigeerib maailma parimaid orkestreid, asugu need kasvõi Berliinis, Moskvas, Clevelandis või Tokyos. Paavo Järvi on võitnud Grammy auhinna ja 2010. aastal usaldati talle Orchestre de Paris, mis tegi Paavost maailma kümne parima hulka kuuluva dirigendi.

Ilon Wikland – tuntud kunstnik

Ilon Wikland (sündinud 5. veebruaril 1930) on Eestis sündinud ja siin ka lapsepõlve veetnud, kuid nüüdseks aastakümneid Rootsis elanud kunstnik ja raamatuillustraator. Eelkõige teatakse teda kui populaarsete Astrid Lindgreni raamatute illustreerijat. Ilon kasvas üles ilusas mereäärses Eesti kuurortlinnas Haapsalus. Just seetõttu asub Haapsalus ka Iloni Imedemaa: paik, kus on eksponeeritud suur osa kunstniku raamatuillustratsioonide originaalidest.

Anett Kontaveit – andekas esitennisist

Eesti esireket Anett Kontaveit (sündinud 24. detsembril 1995) on saavutanud tänaseks nii mõndagi ja võib julgelt öelda, et tegemist on parima naistennisistiga Eestis. Huvitav fakt – esimest korda sai Kontaveit Eesti täiskasvanute meistriks juba 13-aastaselt. Noor ja andekas tennist tõusis maailma edetabelis kiirelt ning enesekindlalt. Tema parim koht WTA edetabelis on selle artikli koostamise hetkel 14. (saavutatud 1. aprillil 2019. aastal).

Kalev Mark Kostabi – eesti päritolu ameerika kunstnik

Kalev Mark Kostabi (sündinud 27. novembril 1960 Los Angeleses) on ameerika kunstnik ja helilooja. Tema vanemad on Eestist pärit, kuid kasvatasid oma lapsed üles Californias. Joonistamist ja maalimist tudeeris ta California riiklikus ülikoolis. Erilist tähelepanu väärib asjaolu, et Kalev Mark Kostabi on kujundanud plaadiümbriseid ansamblite Guns N’ Roses, Ramones, Jimmy Scotti ja Glinti albumitele.

See nimekiri ei ole mõistagi lõplik. Eesti juurtega, kuid praegu paraku mõne teise riigi kodanike nimekirja kantud kuulsaid inimesi jagub meil veelgi. Näiteks võib tuua näitlejanna Mena Suvari, kelle isa on eesti päritolu. Ornella Muti, James Murdoch, Louis Kahn ja Annie Leibovitz on samuti tuntud inimesed, kelle päritolu on ühel või teisel viisil seotud Eestiga.

Illustreeriva foto autor on Kaarel Mikkin, Brand Estonia