Rafaeli kogemus kohanemisprogrammis osalemisest

Ameerikast pärit Rafael on eestlannaga abielus olnud juba 13 aastat ning möödunud aastal kolisid nad kogu perega Eestisse elama. Ta läbis Kohanemisprogrammi kolm kursust ja tunneb end siin koduselt. Oma Eesti kogemustest, kursusel osalemisest ja kohanemisest räägib ta lähemalt all olevas videos. 

Rafael teab väga hästi kõiki kohanemisega seotud väljakutseid. Eesti elu võib tunduda kas omane või võõras olenevalt sellest, kust sa pärit oled, milline on sinu kodumaa kultuur ja tavad ning kui palju sul siin tutvusi on. Rafaelil oli kõige raskem kohaneda sügisel saabuva pimedusega. Aga olgem ausad, pimedusega harjumine on igasügisene väljakutse ka eestlastele.

For privacy reasons YouTube needs your permission to be loaded. For more details, please see our Andmekaitse.
I Accept

Rafael külastas Eestit esimest korda 2002. aastal, mil ta kohtus ka oma abikaasaga. Aastatepikkuse abielu ja aastase Eestis elamise järel tunneb ta, et haakub selle riigi elanike mentaliteedi ja kultuuriga paremini, kui Ameerika omaga. Ta on väga hästi kohanenud ja tunneb end siin nagu kodus – turvaliselt ja mõnusalt.

Kohanemisprogrammi abil harjus Rafael siinse eluga kiiremini ning leidis palju sõpru teiste välismaalt Eestisse kolinud inimeste seas, aga ka eestlaste seas just tänu kohanemisprogrammist saadud teadmistele ja oskustele. Rafael: „See on hea koht, kus kohtuda sarnaselt mõtlevate inimestega“. Rafael on läbinud Kohanemisprogrammi 3 kursust – A1 keeleõppe kursus, Baasmoodul ning Töö- ja ettevõtluse õpimoodul.

Rafael kinnitab kõigile välismaalastele, et kui sa suhtud kohanemisse tõsise huviga, oled valmis õppima siinseid kombeid ning püüad natukenegi eesti keelt mõista või rääkida, siis avanevad eestlaste südamed ja sõprade leidmine on lihtne. Rafaeli hinnangul on eestlased kinnised vaid esmapilgul, kui kord juba sõpradeks saadakse, siis jääb see ka püsima: „Kui kord juba eestlasega sõbraks saad, siis oled sõber kogu eluks“ lubab Rafael.