Milliseid uudistekanaleid ja Facebooki gruppe võiks iga Eestis elav välismaalane jälgida?

Selleks, et elada Eestis ja olla kursis nii riigis kui ka maailmas toimuvaga, on loodud mitmeid uudisteportaale ja ingliskeelseid keskkondi. Suurt rolli infolevikul mängib ka Facebook.

Kust lugeda Eesti uudiste kohta?

Uussisserändajatele mõeldes on hakanud üha hoogsamalt arenema ingliskeelsete uudistekanalite loomine. ERR News ja Postimees News on mõlemad Eesti suurimate meediaväljaannete ingliskeelsed peegeldused, mis on oma välimuselt ja sisult samad eestikeelse versiooniga. Mõlemad kanalid annavad ülevaate Eesti igapäevastest uudistest, majandusest ja poliitilisest olukorrast.

Kõige populaarsem on ingliskeelses keskkonnas elava inimese jaoks aga Estonian World. Selle portaali lugejad elavad nii Eestis kui ka välismaal ja leiavad infot ka samanimeliselt Facebooki lehelt. Estonian Worldi eristab Postimehest ja ERR-ist veebiajakirjalik lähenemine ja originaalis ingliskeeles kirjutamine. Ka teemad on kodusemad ja lihtsamad. Räägitakse kultuurist ja ajaloost, digiriigist ja haridusest. Koroonaviiruse leviku alguses olid just Estonian World ja ERR News portaalid, mis inglisekeelses keskkonnas elavaid inimesi toimuvaga kursis hoidsid.

Milliste gruppidega liituda Facebookis?

Inglise keelt töö ja kooli tarbeks kõnelevad inimesed asuvad Eestis eelõige suuremates linnades, seetõttu on mitmed Facebooki grupid loodud vastavalt asukohale. Näiteks on Tallinnas grupp Expats in Tallinn/Estonia, Tartus Foreigners in Tartu, Pärnus Expats in Pärnu ja Viljandis Foreigners in Viljandi. Pealinnas paikneb kõige enam uussisserändajaid ja selleks on eraldi loodud töö otsimise grupp nimega Expat Jobs in Tallinn. Lisaks leidub Facebookis veel mitmeid sarnase sisuga ja vähemate liikmetega välismaalastele mõeldud gruppe.

Millistele küsimustele annavad Facebooki grupid vastuse?

Kõik grupid koondavad enda alla Eestisse tulnud ja siinse eluga kohanevad inimesed, seega gruppide esmatähtis ülesanne on anda nõu, jagada uudiseid ja kogemusi. Kõik, mis puudutab elu uues keskkonnas, töökohtade leidmist, korterite ja autode otsimist ning üürimist, tervishoidu, haridust ja dokumentatsiooni – kõike seda Facebooki gruppides arutatakse.

Samuti hoiavad gruppidel pilku peal moderaatorid, et vältida rassismi, viha õhutamist, sisuturundust ja muid ebasobivaid tegevusi.

Kuidas tutvuda uute eestlaste ja saatusekaaslastega ning kus jagada oma kogemust?

Estonishing Evenings on suurim ingliskeelne ürituste sari Tallinnas, kuhu oodatakse oma kogemust jagama Eestis elavaid muulasi. Kogu projekti eesmärk on luua sarnast kommunikatsiooni, mis toimub Facebooki gruppides, kuid seda kõike näost-näkku ja pärsielus. Estonishing Eveningsi idee on viibida mõnusas mitteformaalses keskkonnas ning ühendada eestlasi ja mitte-eestlasi, kelle jaoks on integreerumine keskkonda sulandumise eesmärgil väga oluline. Ka ürituste sarja loojad usuvad, et Eesti on parem paik, kui kõik siin elavad inimesed – hoolimata taustast või sünnimaast – tunnevad end kaasatuna.

Kuidas ja kus jagada olulist infot?

Kõigi kolme eesnimetatud uudiste portaaliga on võimalik ühendust võtta ja sõltuvalt pakutavast infost seda ka avaldatakse. Samuti ei pea kartma inglise keele oskuse pärast, sest kõikidel väljaannetel on toimetajad, kes teksti vajadusel korrigeerivad ja parandavad. Lisaks neile, kes tahavad jagada oma kogemust või kellel on pakkuda uudiseid, on toimetuste poole oodatud pöörduma ka need, kellel on infot uussisserändajatele ja juba pikalt Eestis elanud välismaalastele.