Eestisse kolimine – mida on tarvis teada?

Uude riiki kolimine võib olla põnev, kuid mõistagi ka pisut hirmutav väljakutse. Selleks, et Eestisse kolimine ja seal kohanemine oleks võimalikult sujuv, kogusime siia artiklisse pisut infot, mis on Eestisse kolivale välismaalasele abiks.

Miks valida just Eesti?

Vaatamata väiksele rahvaarvule (ca 1,3 miljonit) on Eesti maailmas tunnustatud riik, olles aktiivne Euroopa Liidu ja paljude rahvusvaheliste organisatsioonide liige. Miks veel on Eesti elamiseks ja töötamiseks ahvatlev paik? Aga sellepärast, et meil on:

Puhas keskkond

Eestlased on väga uhked oma hoitud keskkonna ja kauni metsarikka looduse üle. Looduses viibimiseks ja lõõgastavaks puhkuseks on siin riigis rohkesti võimalusi, sest Eestis olles ei ole mets või veekogu kunagi kaugemal kui 30 minutit autosõitu. Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) andmetel on Eestis maailma parim õhukvaliteet.

Turvalisus

Kuritegevuse määr on Eestis madal, inimesed on rahulikud ja enamasti pigem tagasihoidlikud. Viimasel ajal on oluline teema ka küberohutus ja eestlastele meeldib seda sageli mainida ka rahvusvahelisel tasemel. Tallinnas asub NATO küberkaitsekoostöö tippkeskus.

Lihtne elukorraldus

Igakuised kulud – näiteks eluruumi rendihinnad – on Eestis mõistlikud. Pealegi – meie tasuta ühistransport ja tervishoid lubavad neilt teenustelt allesjäänud raha kulutada muudele asjadele.

Palju inglise keele kõnelejaid

Eestis räägib suur osa inimestest inglise keelt, seega on inglise keele oskajale nii igapäevaelu kui ka ametiasutustega suhtlemine hõlpsam.

Rikkalik kultuurielu

Üleriigilised muusika- ja filmifestivalid, galeriid, kontserdid, laadad ning palju muid põnevaid üritusi igale maitsele. Ja kui sellest ei piisa, on Põhjamaade suuremad sõlmpunktid nagu Stockholm ja Helsingi vaid lühikese praamisõidu kaugusel!

Pikaajaline viibimine Eestis

Tasub teada, et EL kodanikud saavad reisida ja elada Eestis kuni kolm kuud ilma registreerimiseta.

Pärast kolme kuu möödumist on tarvis:

  • registreerida oma alaline Eesti aadress (mitte hotell või muu majutusasutus) rahvastikuregistris;
  • taotleda Eesti ID-kaart, mis avab teile paljud mugavad online-teenused. Nimelt on Eestis võimalik enamikku igapäevastest toimingutest teha digitaalselt. Alates internetipangandusest kuni e-kooli ja digiretseptideni toimivad meie avalikud teenused tõhusalt ja sujuvalt.

Kui olete juba viis aastat ajutiselt Eestis elanud, saate registreerida alalise elamisõiguse.

Väljaspoolt EL saabuvatel kodanikel on pikaajaliseks eluks Eestis kaks võimalust:

  • Pikaajalise (D) viisa taotlemine, mis antakse kuni 360 päevaks
  • Tähtajalise elamisloa taotlemine – selline luba antakse kauemaks kui 360 päeva.

Enne Eestisse kolimist saate neid dokumente taotleda Eesti välisesinduses. Teise võimalusena võite oma dokumendid esitada isiklikult Politsei ja Piirivalveameti esinduses (peate enne kohtumisaja kokku leppima).

Töötamine Eestis

Paljud välismaalased kolivad Eestisse elama sooviga siin tööle asuda või ettevõtlusega tegeleda. Sellisel juhul tekib kindlasti küsimus, et mida on Eesti töömaailmas edukalt hakkama saamiseks kasulik teada?

Väga head infot annab selle kohta settleinestonia kohanemisprogrammi osa, milleks on töö- ja ettevõtlusmoodul. Tegemist on koolitusega, mille käigus saab ülevaate Eestis töötamise ning ettevõtlusega alustamise või tegelemisega seotud teemade ning küsimuste kohta.

Lisaks pakub moodul head infot:

  • Eesti töökultuuri olemusest;
  • soovitusi, kuidas võtta kontakti tööandjate ja ettevõtjatega;
  • Eesti maksusüsteemi kohta;
  • ettevõtlusega alustamise kohta;
  • töötuskindlustuse ja ravikindlustuse kohta;
  • Eesti pensionisüsteemi kohta.

Koolitusel tutvustatakse, kuidas saab liituda ettevõtjate või spetsialistide ühendustega Eestis ning muid töö- ja ettevõtlusega seotud teenuseid, mida pakutakse just Eestisse elama asunud välismaalastele.

Töö- ja ettevõtlusmooduli koolitus kestab ühe päeva, mille jooksul annavad infot oma ala eksperdid, kuid saab ka teada, kuidas edaspidi ise vajalikku teavet leida. Koolituse asukoht: Tallinn, Tartu või Narva. Osaleja saab valida, kas soovib õppida inglise või vene keeles.

Kuidas Eestis kohaneda?

Peale tööelu tasub kolimisplaanide puhul viia end kurssi ka muude teemadega ja igapäevaelu jaoks olulise teabega. Näiteks sellega, millised on eestlase jaoks tavapärased kombed ja väärtused. Millised on siinse kodaniku õigused ja kohustused?

Selleks soovitame läbida baasmooduli koolituse, mis aitab kaasa üldisele kohanemisele ja käsitleb tähtsaid teemasid nagu: hädaolukorras abi saamine, e-teenuste kasutamine, suhtlemiskultuur, vaba aja veetmise võimalused, ametiasutused, tervishoiusüsteem ja palju muud.

Baasmooduli koolitus annab välismaalasele pea kõik vastused, mis Eestis elamise kohta tekkida võivad. Uuri kindlasti lähemalt!

Illustreeriva foto autor on Rasmus Jurkatam, Brand Estonia